نهال گردو

آفتهای نهال گردو

آفتهای نهال گردو چیست؟

درخت گردو یکی از مهمترین درخت ها است که مغز گردو آن خوراکی است و بسیار برای سلامتی مفید است. درختان گردویی که پیوند می شوند آفات کمتری دارند. درخت هایی که ضعیف هستند و تغذیه مناسبی ندارند بیشتر ممکن است دچار آفات شوند. آفات نهال گردو خیلی جدی نیستند و ممکن است فقط باعث آسیب ظاهری به درخت شوند و محصول درخت را کم نمایند و سلامت درخت را به خطر نمی اندازد.

 

بیماریهای اصلی نهال گردو

بیماریهای اصلی که به درخت گردو یا نهال گردو آسیب می زند عبارتند از : ویروس ها ، باکتریوز ، میکوز هستند. ویروس رول برگ گیلاس در گردو باعث ایجاد بیماری در گردو می شود این ویروس از طریق گرده و پیوند منتقل می شود. این ویروس قدرت درخت را کم می کند و برگها را زرد می نماید و باعث می شود درخت زودتر از موعد برگهای خود را از دست بدهد و جوانها ضعیف می شوند و رشد نمی کنند. در پوست درخت هم ترک یا سوراخ ایجاد می شود و باعث ضعیف شدن درخت می شود. برای این که این آفت را از بین ببرید باید درختان آسیب دیده را قطع نمایید و یا از پیوندهای سالم برای درخت استفاده کنید.

آیا باکتری ها به نهال گردو آسیب میرساند

باکتری ها یکی دیگر از آفات هستند که به درخت گردو و یا نهال گردو آسیب می زند و این باکتری ها به برگ ها و میوه حمله می کنند و به آنها آسیب می رسانند. روی برگ ها نقاط بزرگی ظاهر می شود که باعث تغییر شکل برگ می شود. وقتی در جوانه ها لک های قهوه ای دیدید باید بدانید که این باکتریها باعث ایجاد آن شده اند. باکتری ها به داخل میوه درخت گردو نفوذ می کنند و باعث از بین رفتن هسته می شوند. این بیماری باعث از بین رفتن گلهای نر می شود و از طریق گرده این بیماری به گلهای ماده هم می رسد و باعث آسیب به آنها هم می شود .

از طریق ترک ها و روزنه های روی درخت این باکتری ها به درخت می روند . برای از بین بردن این بیماری باید جوانه های آسیب دیده را قطع کرد و از سم های اکسی و کلرور مس استفاده نمود. همچنین راه دیگر از بین بردن زخم های با استفاده از رزین ماستیک است.

در برخی از درخت ها ممکن است روی ریشه و ساقه تومورهایی ببینید که در ابتدا نرم هستند و بعد از گذشت مدتی سفت و مانند چوب می شوند این تومورها از طریق ترک ها به درخت نفوذ می کنند و باعث آسیب به درخت می شوند. شما می توانید با کمک فعالان بخش کشاورزی آفات موجود در درختان را شناسایی نمایید و رفع کنید. با رفع آفات می توانید درختان سالم و محصولات بهتری داشته باشید.

انواع آفات نهال گردو
انواع آفات نهال گردو

 

راههای از بین بردن آفات در نهال گردو چیست؟

راههایی که باعث می شود درختان از آفات دور شوند عبارتند از مرتب سازی درختان قبل از کاشت و قیچی را بعد از رفتن به درخت ها ضدعفونی کنید تا در صورتی که درختی آفات داشت به درخت دیگر منتقل نشود . شاخه های آسیب دیده را ببرید . از سم ها و مواد مغذی با توجه به درخت استفاده کنید. البته هر نوع آفات که به نهال گردو و یا درخت گردو وارد می شود راههای متفاوتی برای از بین بردن دارند.

آفات میکوز چیست و کدوم قسمت نهال گردو آسیب میرساند

یکی از این آفات میکوز ها هستند که به برگ ها و میوه ها حمله می برند و باعث آسیب به آنها می شوند. اگر روی برگ ها لک های کوچک و خاکستری دیدید باید بدانید که به میکوز دچار شده است. برای از بین بردن این لک های خاکستری و قهوه ای بهتر است برگ ها را دفن کنید و یا بسوزانید. پوسیدگی ریشه در نهال گردو و یا درخت گردو ممکن است از قارچ باشد که این پوسیدگی از طریق پژمردگی برگها دیده می شود و درخت زود خشک می گردد. وقتی در سطح زمین رطوبت زیاد شود این قارچ ها ایجاد می شوند و باعث آسیب به درخت می شوند. برای از بین بردن این قارچ ها باید آبیاری درست انجام شود و زیاد نباید به درخت آب داد می توان گفت درمانی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه آن آبیاری درست است.

نهال گردو
نهال گردو

 

آفات اصلی نهال گردو چیست؟

کرم سیب یکی از آفات اصلی نهال گردو است . شاید از شنیدن اسم این کرم تعجب کنید و بگویید این کرم برای درختان سیب است و چه ربطی به درخت گردو دارد. باید گفت این کرم به بسیاری از گونه درختان میوه از جمله گردو حمله می کند و باعث آسیب به درختان و میوه ها می شود.

در فصل زمستان این کرم تخم های خود را روی میوه ها می گذارند و به هسته حمله می کنند و آن را از بین می برند . غذای اصلی این کرم ها میوه ها هستند که باعث آسیب به محصولات زراعی می شوند و بیشتر محصولات را از بین می برند. بهترین راه برای از بین بردن این کرم سیب از نهال گردو استفاده از سم است .

آیا شب پره جز آفات درخت گردو است

شب پره شبکه ای نیز یکی از دیگر آفات هستند. این شب پره ها به نهال گردو آسیب می زنند و باعث می شوند که میوه ها کم شوند و راه درمان آن هم سم پاشی است.

کنه عنکبوت قرمز هم از دیگر آفات است و می توان گفت خطرناکترین نوع آفت هم همین کنه ها هستند . این عنکبوتها به صورت دسته جمعی به درخت و یا نهال گردو حمله می کنند و باعث توقف رشد و کم شدن تولیدات درخت ها می شوند.

برای از بین بردن این عنکبوت ها باید از کنه شکارگر استفاده کرد و یا از گرم شدن بیش از حد گلخانه ها جلوگیری کرد و همچنین با استفاده از کفشدوزک کنه خوار هم می توان این آفت را از بین برد و نهال گردو سالمی داشت.

ساده ترین راه برای از بین بردن این کنه ها شستشو با آب است که باید سه بار در هفته انجام شود.

 

شما برای این که از شر آفات آسیب زننده به نهال گردو راحت شوید و بیشترین محصول را با بهترین کیفیت داشته باشید باید از یک متخصص کشاورزی کمک بگیرید و راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *