بلاگ, نهال بادام

نهال بادام (درخت بادام) در آرتان نهال

نهال بادام (درخت بادام)

خرید نهال بادام و کاشت و پرورش آن در صنعت کشاورزی با سود و منفعت اقتصادی قابل توجهی همراه است؛ زیرا بادام، محصولی دارای فواید بسیار و همواره مورد تقاضای بازار بوده است. علاوه بر استفاده از این محصول در ترکیب انواع آجیل در صنایع آشپزی و شیرینی پزی، تهیه محصولات آرایشی و بهداشتی و … نیز از آن استفاده می کنند. همچنین نهال بادام دارای قیمت مقرون به صرفه ای است و با استفاده از خدمات نهالستان های معتبر می توان آن را به قیمت مناسبی خریداری کرد. این نهال پس از رشد و رسیدن به زمان باردهی با سود اقتصادی بسیاری همراه خواهد بود. صادرات بادام نیز در صورتی که محصول دارای کیفیت و حجم بالا باشد می تواند به کشورهای مختلف دنیا انجام شود و سود بسیاری را برای کشاورز به ارمغان آورد. یکی دیگر از مزایای کاشت و پرورش نهال بادام، قدرت تحمل بالای این نهال نسبت به شرایط آب و هوایی خشک و کم آب می باشد. با این همه اگر قصد خرید و کاشت و پرورش نهال بادام را دارید توصیه می کنیم که ابتدا تحقیقات لازم را در مورد شرایط آب و هوایی، خاک مناسب و سازگاری این نهال با محیط کشت مدنظر خود انجام دهید و سپس اقدام کنید.

انواع نهال بادام

درخت بادام
خرید انواع نهال بادام
نهال بادام دارای انواع مختلفی است که در اینجا به ذکر نام و بررسی ویژگی های برخی از مهم ترین انواع آن می پردازیم.

نهال بادام کاغذی

این نوع از انواع نهال بادام را می توان محبوب ترین نوع در میان سایرین در نظر گرفت. ویژگی مهم و قابل توجه بادام کاغذی پوسته نازک آن است که سبب می شود مغز به آسانی از آن جدا شود. این نوع بادام با دارا بودن 55 درصد مغز به نام بادام سفید نیز شناخته می شود.  

نهال بادام مامایی

این نهال جزو انواع نسبتا دیررس محسوب می شود و مقاومت متوسطی در برابر سرما دارد. پوست بادام مامایی سفت و سخت بوده و رنگ مغز آن متمایل به طلایی است. بادام مامایی را می توان از جمله بادامهای صادراتی محسوب کرد که صادرات آن بیشتر به کشور هندوستان انجام می شود.

نهال بادام آذر

به سبب دیرگل بودن، این نوع نهال مقاومت بسیار خوبی را از خود در برابر هوای سرد بهاره نشان می دهد. این ویژگی باعث شده است که کشت این نوع از نهال بادام در مناطق سردسیری، بسیار مورد استقبال باشد. نهال آذر بیشتر خاص شهرستان آذرشهر، واقع در استان آذربایجان شرقی است. از نظر کیفیت، میوه این نوع درخت بادام نیز با کیفیت و مرغوب محسوب می شود و از آن به عنوان یک محصول تجاری استفاده می کنند.

نهال بادام سهند

نهال بادام سهند، نهال دیرگل دیگری است که مشخصه منحصر به فرد آن، مقاومت بالا در برابر انواع آفات می باشد. علاوه بر مقاومت در برابر انواع آفات به دلیل دارا بودن پوستی بسیار سخت و سنگی این نوع بادام در زمان باردهی از آسیب و حمله پرندگان نیز در امان می ماند.

نهال بادام شاهرودی 12

این نوع از انواع درختان بادام، نیز میوه ای با کیفیت بالا و شیرین دارد و می توان آن را به عنوان محصول صادراتی به بازارهای خارجی صادر کرد. نهال بادام شاهرودی 12 به دلیل دیرگل بودن و مقاومت بسیار خوب در برابر سرمای هوای بهاره و همچنین به دلیل پر بار بودن، بسیار مورد استقبال کشاورزان است.

خرید نهال بادام

انواع نهال بادام
خرید انواع نهال بادام
جهت خرید انواع نهال بادام بهتر است از خدمات مراکز معتبر فعال در این زمینه استفاده نمایید. نهالستان های معتبر فعال در زمینه عرضه نهال، نهال های خود را با مجوز رسمی و همراه با شناسنامه به فروش می رسانند. همچنین در این نهالستان ها عرضه نهال به صورت مستقیم (بدون واسطه) و از تولید به دست مشتری می رسد و از این رو دارای قیمت مناسبی است. همچنین توصیه می کنیم که پیش از اقدام به خرید، در مورد انواع مختلف این نهال تحقیقات لازم را انجام داده و با داشتن آگاهی کافی خرید نهال را انجام دهید. در برخی مراکز، فروشندگان اطلاعات کافی را در مورد نهال در اختیار مشتری قرار نمی دهند و در موارد بسیاری مشاهده شده است که هر چند نهال به عنوان یک نهال بادام شیرین به مشتری عرضه شده است اما کشاورز پس از باردهی با میوه تلخ درخت خود مواجه شده است. هر چند که بادام تلخ نیز کاربردهای خاص خود را دارد و بیشتر در تولید مواد آرایشی از آن استفاده می کنند اما به منظور خوراکی و استفاده در پخت انواع کیک و شیرینی استفاده از بادام شیرین ترجیح داده می شود.

قیمت نهال بادام

نهال بادام، جزو نهال های دارای قیمت بالا محسوب نمی شود و از این رو احداث یک باغ بادام به نظر چندان هزینه بر نیست. در حالت کلی قیمت نهال بادام بسته به برخی فاکتورها از جمله نوع نهال، ویژگی های ژنتیکی نهال و اصالت آن تعیین می شود. همچنین لازم به ذکر است که مسلما قیمت هر نوع نهال در مورد خرید عمده آن پایین تر از خرید خرده و به تعداد چند اصله آن است.

زمان باردهی درخت بادام

زمان باردهی درخت بادام با توجه به نوع آن می تواند متفاوت باشد اما در اغلب موارد این درخت از سال دوم یا سوم، باردهی خود را شروع می کند. در حالت کلی شرایط کاشت این نهال را می توان شامل سه دسته کلی زیر در نظر گرفت:
  • دسته اول نهال هایی هستند که در مورد شرایط آب و هوایی محیط کشت حساسیت خاصی ندارند و هم در مناطق گرمسیر و هم در مناطق سردسیر می توان آنها را پرورش داد.
  • دسته دوم نهال هایی هستند که در برابر انواع آفات و بیماری ها از خود مقاومت نشان می دهند و از این رو با کاشت و پرورش آنها نگرانی زیاد در مورد مراقبت از درخت نخواهید داشت.
  • دسته سوم نیز نهال هایی هستند که میزان باردهی بالایی نسبت به سایر انواع دارند.
بسته به اینکه کدام یک از این مزایا را بر بقیه ترجیح دهید می توانید نهال های منتخب خود را خریداری و باغ بادام مدنظر را احداث نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *