نهال سیب

خرید نهال سیب

نهال سیب تنها در منطقه خاصی از جهان کشت نمی شود و تمام کشورها در سراسر دنیا این نهال را کشت و پرورش داده وبا خرید نهال سیب از میوه آن به صورت خوراکی، در آشپزی، تولید نوشیدنی ها، کمپوت و حتی در تولید برخی مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند. حتی اگر با انواع مختلف نهال سیب آشنایی نداشته باشید، میوه این نهال ها در رنگ های متفاوت اعم از قرمز، زرد، صورتی، سبز و سیب هایی به رنگ ترکیبی از این رنگ ها را دیده اید.

انواع نهال سیب

شاید برایتان جالب باشد که در دنیا حدود 7500 نوع درخت سیب وجود دارد. کاشت و پرورش ابتدایی انواع سیب از طریق دانه صورت می گیرد و حتی شما در صورت عدم تمایل به خرید نهال سیب ، با اطلاع از نکات مربوطه می توانید آن را در منزل و به واسطه داشتن تنها یک عدد سیب، یک گلدان، کود کمپوست و … بپرورانید. همانطور که گفتیم نهال سیب دارای انواع بسیار زیادی است. در اینجا به بررسی و ذکر ویژگی های برخی از مهم ترین انواع آن می پردازیم.

خرید نهال سیب

نهال سیب گلاب

سیب گلاب به داشتن مزه شیرین و آبدار شناخته شده است و این نوع نهال سیب از انواع نهال هایی محسوب می شود که میوه آن دارای عطری بسیار خوشایند است. علت نام گذاری این نوع نهال به نام گلاب نیز همین عطر بسیار دل انگیز آن می باشد. در کشور ما نهال سیب گلاب بیشتر در شهرهای شیراز، اصفهان، شهریار، تربت حیدریه و … پرورش می یابد.

 

نهال سیب لبنانی

نهال سیب در دو نوع نهال سیب لبنانی قرمز و زرد وجود دارد. هر دو نوع این نهال سیب وارداتی محسوب شده و نهال سیب ایرانی نیستند. سیب قرمز لبنانی دارای پوستی به رنگ قرمز و ضخیم است که بافت داخلی آن در صورت عدم آگاهی از زمان مناسب برداشت محصول و نوع نگهداری و انبار کردن آن ممکن است دچار آسیب شود. آسیب به بافت داخلی این نوع سیب با قهوه ای و آردی شدن آن همراه است.

نهال سیب لبنانی زرد نیز دارای میوه های به رنگ زرد (متمایل به سبز) می باشد که هر چند کاشت و پرورش آن در مناطق دارای آب و هوای مرطوب موجب ایجاد زنگار هایی بر روی پوست میوه می شود اما آردی و قهوه ای شدن داخل این نوع سیب نسبت به نوع قرمز آن کمتر اتفاق می افتد

نهال سیب عباسی

کشت و پرورش این نهال سیب به سبب بازدهی بسیار بالای محصول آن مورد استقبال کشاورزانی است که خواهان رسیدن به سود و منفعت اقتصادی بالا از باغ سیب خود هستند. هر چند که این نوع نهال را در بیشتر مناطق کشور می توان پرورش داد اما آن را بومی منطقه سردسیر مشهد دانسته اند. میوه این نهال سیب کروی شکل بوده دارای پوستی نازک اما بافت داخلی سفت و محکمی است.

نهال سیب فوجی

این نوع نهال از دیگر نهال های وارداتی به ایران محسوب می شود، اصالتا ژاپنی بوده اما با ورود به کشور ما، با استقبال بالای کشاورزان و باغداران مواجه شده است. از این رو، هر چند که چند سال بیشتر از ورود نهال فوجی به کشور ما نمی گذرد اما می توان آن را به وفور در باغات سیب ایران مشاهده کرد. میوه این نوع نهال بزرگ و گرد است و در عین داشتن زیبایی ظاهری بافت و طعم آن نیز دلنشین و منحصر به فرد می باشد.

داشتن بافتی ترد و متراکم و همچنین مزه شیرین آن باعث شده است خرید و فروش این نوع سیب رونق بسیار خوبی در بازار ایران داشته باشد. مزیت دیگر کاشت و پرورش درخت سیب فوجی دیررس بودن آن است؛ به سبب داشتن این مزیت، سیب فوجی را می توان به راحتی در انبار نگهداری کرد.

نهال سیب مربایی

نام دیگر این نوع نهال، نهال سیب مشهدی است. میوه این نوع درخت سیب به داشتن عطری عالی و رنگ قرمز مشهور می باشد. این نوع درخت سیب میوه های نسبتا ریزی داشته و میوه آن عموما جهت تهیه مربا به کار می رود.

خرید نهال سیب

خرید نهال سیب
خرید نهال سیب

جهت خرید نهال سیب بهتر است از خدمات مراکز و نهالستان های مجاز و معتبر استفاده کنید. این نهالستان ها در عین اینکه نهال های با کیفیت بالایی عرضه می کنند، انواع نهال سیب را به قیمت مناسب تری نیز به مشتری می فروشند.

قیمت نهال سیب

در تعیین قیمت نهال سیب عوامل زیادی دخیلند. یکی از اساسی ترین و مهم ترین این عوامل نوع نهال سیب مورد خریداری می باشد. در این مورد نهال های تجاری که با بازدهی محصول بالایی همراه هستند قیمت بیشتری نسبت به سایر نهال ها دارند.

زمان باردهی درخت سیب

زمان باردهی درخت سیب نیز در مورد هر نوع نهال متفاوت از بقیه است.

به عنوان مثال باردهی درخت سیب گلاب در اوایل تابستان اتفاق می افتد در حالی که سیب مربایی معمولا در اواخر تابستان و در شهریور ماه میوه دهی می کند. در صورت وجود شرایط آب و هوایی لازم حتی درخت سیب مربایی می تواند 3 الی 4 بار در سال نیز به بار نشسته و تولید محصول کند.

زمان باردهی را می توان از منظری دیگر نیز مورد بررسی قرار داد، زمانی که نهال پس کاشت، برای اولین بار میوه می دهد. از این منظر نیز زمان باردهی به نوع نهال بستگی دارد به عنوان مثال نهال فوجی پس از گذشت 6 الی 10 سال از کاشت آن محصول دهی می کند و انواع پا کوتاه این نوع نهال پس از حدود 3 تا 4 سال شروع به باردهی می کنند. در مورد سایر انواع نیز به همین صورت بوده و زمان باردهی بسته به نوع نهال منحصر به فرد است.

مواردی مهم برای کاشت نهال سیب

به عنوان نکته آخر در مورد کاشت و پرورش نهال سیب، توجه داشته باشید که این نهال زمانی میوه با کیفیت بالا و سالم خواهد داد که عملیات پیوند زنی در مورد آن مورد توجه ویژه قرار گیرد. پیوند زدن این نهال دارای نکات خاص خود از جمله زمان پیوند زدن، چگونگی پیوند زدن و … است که توجه به تمام این نکات می تواند بهترین نتیجه را در مورد بهبود کیفیت میوه نهال داشته باشد.

پیوند زدن نهال سیب

پیوند زنی نهال سیب زمانی که طول ساقه نهال به حدود نیم متر رسیده باشد انجام می شود و بهترین زمان برای انجام این کار اواخر زمستان یا اوایل فصل بهار است. دمای هوا به هنگام پیوند زدن بایستی به گونه ای باشد که زمان یخبندان به اتمام رسیده و بیدار شدن زمین و درختان از خواب در حال آغاز شدن باشد.

 

2 دیدگاه در “خرید نهال سیب

 1. ایرج گفت:

  سلام :
  قیمت نهال سیب در صورت خرید بالا 100 تا چقدر می شود

  1. admin گفت:

   سلام کاربر ایرج
   لطفا با شماره درج شده جهت خرید نهال سیب تماس حاص بفرمایین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *