بلاگ, نهال گردو

نهال گردو را چگونه بخریم؟

نهال گردو را چگونه بخریم؟

درخت گردو یکی از گیاهان بسیار حساس نسبت به شرایط اتمسفری است. بلایت گردو و یا شانکر باکتری در صورت مقاوم نبودن نهال گردو به سادگی می‌تواند این گیاه را از پا در بیاورد. شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که نهال‌های گردو در آنجا رشد کرده است، می‌تواند تاثیر فراوانی بر روی کیفیت گردو داشته باشد. به دلیل حساسیت بسیار این گیاه از قدیم یک ضرب المثلی را در این باره می‌گویند (هر گردی، گردو نمی‌شه). در واقع می‌توان گفت این ضرب المثل واقعیت دارد. در این مقاله قصد داریم برای شما در مورد زمان خرید نهال، نحوه کاشتن نهال‌های گردو و کود مناسب برای درخت گردو صحبت کنیم. پس برای کسب اطلاعات در این باره تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

خرید نهال گردو
خرید نهال گردو

 

چه زمانی نهال گردو بخریم؟

شاید این سوال ذهن بسیاری از کشاورزان را به خود مشغول کرده باشد. چه زمانی جهت انتقال یافتن نهال‌های گردو به باغ‌های کشاورزی مناسب است؟ و یا سن مناسب برای انتقال نهال گیاه گردو چقدر است؟ به دلیل اینکه درخت گردو خیلی دیر محصول می‌دهد، کشاورزان هنگام خرید نهال برایشان مهم است، که نهال مورد نظر چندساله است. لازم به ذکر است، که هیچ کسی قادر نخواهد بود، نهال را تا وقتی که به درخت تبدیل شود، نگه دارد. به صورت کلی می‌توان گفت، سن بلوغ درخت گردو به موارد بسیاری بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار بر روی سن بلوغ درخت گردو عبارت است از: نوع، نژاد، آب و هوا و مکان رشد. بسیاری از این گیاهان به دلیل شرایط بسیار مناسب در رشد بسیار پر بازده هستند، به همین خاطر در بین باغداران و کشاورزان طرفداران زیادی دارند.

به صورت معمول خرید نهال‌های گردو، قبل از دوران بلوغ آن است. دقیقا زمانی که نهال به صورت کامل رشد کرده باشد. در این زمان نهال کاملا رشد کرده و دارای شاخ و برگ است. در این زمان نهال هنوز هم وزن کمی دارد و سبک بوده و در خاک ریشه نکرده است. پس اگر قصد خرید نهال دارید، این زمان بهترین موقع است.

چگونه نهال گردو بکاریم؟

درختان گردو با گذشت چندین سال، به درختانی بسیار زیبا، جذاب و بلندی تبدیل می‌گردند. لازم به ذکر است، که عمر درختان گردو چیزی حدود به 60 تا 80 سال است. اگر قصد کاشت نهال گردو را دارید، باید موارد مهمی  مانند مکان،خاک ،زمان کاشت و … را در نظر داشته باشید، تا بتوانید درختی زیبا و پرباری داشته باشید. گردو قابلیت رشد در خاک‌های متفاوتی را دارد.

اما مناسب‌ترین و بهترین خاک برای رشد این محصول، خاک مرطوب  و ماسه‌ای است. عمیق بودن خاک تاثیر فراوانی در گسترده شدن ریشه درخت دارد. درخت گردو بسیار آرام و آهسته رشد می‌کند. لازم به ذکر است، که در خاک‌هایی که مقداری خاصیت اسیدی و خنثی دارند،  سرعت رشد بیشتری خواهند داشت. اما تا به حال دیده شده است، که درخت گردو در خاک‌هایی با خاصیت قلیایی هم می‌تواند رشد کند.

خوب است بدانید، که در مکان‌های نسبتا خشک درخت گردو به صورت مرتب بایستی آبیاری شود. زمان کاشت درخت گردو، حتما به این نکته مهم توجه کنید که پراکندگی درختان گردو به منظور راحت‌تر بودن گردو مبسیار مهم است. دلیل این موضوع این است، که در بعضی درختان گردو، زمان گرده‌افشانی گل‌های نر و ماده گردو به صورت همزمان باز نخواهند شد. از سوی دیگر کشاورزان هم قادر خواهند بود، تعداد 2 یا 3 درخت گردو را در فاصله‌ای مشخص 10 تا 15 متر از یکدیگر قرار دهند.

قبل از اینکه درخت نهال گردو را بکارید، فضای کافی و مناسبی را برای کاشت در نظر بگیرید، زیرا یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ملزومات در هنگام کاشت درخت گردو این موضع است. به صورت کلی این درختان قادر خواهند بود، تا ارتفاع 25 تا 35 متری رشد کنند. به همین دلیل این درختان برای رشد به فضای زیادی نیاز دارند. دلیل این موضوع این است، که گردو به صورت کلی، مواد مغذی بسیاری را از خاک خود دریافت می‌کند و به همین دلیل برای رشد خود به دریافت نور خورشید نیاز دارد. لازم به ذکر است، اگر می‌خواهید درختان شما فضای کمتری اشغال کنند، می‌توانید از نهال‌های پیوندی استفاده کنید. این نوع نهال‌ها اصولا فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

اصولا زمانی که درختان گردو کاملا رشد می‌کنند، قسمت‌های تاج آن‌ها نیز رشد می‌کنند. جالب است، بدانید که ریشه گردو هم همانند به تاج گردو رشد می‌کند و به صورت تقریبی اندازه یکسانی دارند. به همین دلیل بر اساس مواردی که گفته شد، رعایت فاصله این نوع از درخت‌ها از همدیگر امری مهم و لازم است. لازم به ذکر است، قبل از کاشت درخت، به این موضوع دقت کنید، که درخت را در فاصله حداقل 8 متر با حصار، خانه و … بکارید، تا در سال‌های آینده با مشکلات رشد ریشه گیاه و تاج درخت مواجه نشوید.

چرا نهال گردو خشک می‌شود؟

مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکته که باعث خشکی نهال‌های گردو می‌شود، خرید نهالی اشتباه است. نهالستان‌ها بدشان نمی‌آید به دلیل سودآوری که دارد،  هر نهالی را به بفروشند. اما شما نباید گول آن‌ها را بخورید. قبل از خرید ابتدا در مورد محلی که قرار است، نهال را در آنجا نگهداری کنید و یا بکارید بررسی‌های کافی را انجام دهید. نهال‌های گردو دارای روحیه بسیار لطیفی هستند و عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، خاک، نحوه آبدهی و ….. می‌تواند موجب خشک شدن آن‌ها شود.

چرا نهال گردو خشک می شود
چرا نهال گردو خشک می شود

چه کودی برای نهال گردو مناسب است؟

کودی که برای این نهال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار مهم است. پس باید به این موضوع توجه ویژه‌ای شود. اگر نهال خود را از نهالستان معتبری خریداری کنید، مشاوره‌های لازم را در این باره به شما می‌دهند. به صورت کلی می‌توان گفت، که انتخاب و تهیه درست کود مورد نیاز برای درخت گردو باعث پربار شدن و تنومندتر شدن درختان گردو می‌شود. در چند سال اول رشد نهال، بایستی از کودهای حیوانی (کود آلی) به همراه مقداری کود شمیایی استفاده شود. این کودها بایستی در سایه‌انداز درخت چاله‌ای که نهال کاشته شده است، ریخته شود. با این کار، انرژی موردنیاز درختان گردو تامین خواهد شد. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید، و مطالب را با دقت مطالعه نمودید، از شما کمال تشکر و قدردانی را داریم.

کود دهی  نهال گردو
کود دهی نهال گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *