نهال بادام

آفات نهال بادام

آفات نهال بادام کدامند؟وقتی صحبت از آفات می شود به جانورانی گفته می شود که به گیاهان و یا اندام گیاهی و محصولات کشاورزی حمله می کنند و باعث آسیب به آنها می شوند. حشرات ، کنه ها ، جوندگان و حلزون ها و … جز آفاتی هستند که بیشترین آسیب و خسارت را به کشاورزان وارد می کنند. از زمان کشت تا برداشت محصول حشرات و آفات می توانند باعث خسارت شوند.بهترین روش برای مقابله با این حشرات و آفات این است که از یک فرد ماهر و متخصص در زمینه آفات کمک بگیرید تا به شما راهنمایی دهد تا از شر این آفات در امان باشید. در اینجا به شما آفاتی که باعث آسیب به نهال بادام می شوند را معرفی خواهیم نمود.

نهال بادام

نهال بادام

نحوه از بین بردن آفات

آفات باعث آسیب به ریشه ، تنه ، شاخه و برگ درخت بادام یا نهال بادام می شود. روش های زیادی برای از بین بردن این آفات وجود دارد که بهترین آنها سمپاشی به موقع است . خسارت هایی که آفات به باغ ها و کشاورزان وارد می کند ممکن است بسیار برای آنها گران تمام شود و باعث از بین رفتن کل محصولات گردد پس باید درست و به جا از سم ها استفاده کرد.

درخت نهال بادام

درخت نهال بادام

هنگام دچار شدن نهال بادام به آفات باید چیکار کرد

باید به این توجه نمود که در صورتی که درختی دچار آفات شد سریع اقدام به رفع مشکل نمایند تا بقیه باغ و درختان گرفتار آفت نشوند.
زنبور مغز خوار بادام یکی از آفاتی است که بسیار به درخت بادام یا نهال بادام آسیب می زند. در بیشتر مناطقی که بادام کاشته می شود این آفت وجود دارد ولی بیشتر در استان های آذربایجان شرقی ، چهارمحال بختیاری ، اصفهان این آفت دیده می شود.

البته این زنبور فقط مخصوص درخت بادام یا نهال بادام نیست و به درختان دیگر مثل آلو و زردآلو نیز حمله می کند و به آنها آسیب می رساند.

علایم حشرات موجود در نهال بادام

این حشره ماده است و 6 تا 8 میل طول دارد. کاملا سیاه رنگ است و در آخر شکم خود رنگ قهوه ای دارد. لارو این حشره به مدت 11 ماه از مغز بادام تغذیه می کند. وقتی این حشره شروع به تغذیه از نهال و با درخت بادام می کند میوه ها شروع به ریزش میکنند در بعضی موارد 50 درصد میوه یک درخت ریزش می کند و از بین می رود. بعضی از میوه ها هم روی درخت خشک می شوند و از بین می روند.زنبور مغز خوار بادام در زمستان روی میوه های خشک و یا روی زمین لارو خود را می گذارد و قبل از این که درخت بادام شکوفه دهد تبدیل به شفیره می شود و با ریختن شکوفه های درخت بادام و وقتی که بادام سبز رنگ و به صورت چاقاله بوده باشد به بادام ها وارد می شوند و شروع به استفاده از مغز بادام می کنند.

درخت نهال بادام

بادام

آفات اصلی نهال بادام کدامند؟

راه اصلی برای از بین بردن زنبور مغز بادام خوار که به درخت بادام و یا نهال بادام حمله می کند این است که بادام های آلوده را از روی زمین جمع کرد و دفن نمود. درخت های آلوده را قطع کرد و درخت های سالم به جای آنها کاشت.

یکی دیگر از آفات درخت و یا نهال بادام شته سبز درختان است. این شته در بیشتر مناطق کشور دیده می شود و روی بادام ، زرد آلو ، هلو ، گلابی و بسیاری دیگر از درختان دیده می شود و با حمله به آنها باعث آسیب به درخت می شوند.

زمان تخم ریزی شته ها در نهال بادام

این حشره بسیار کوچک است و به طول 2 میل دیده می شود. به رنگ سبز روشن است . این حشره روی برگ می نشیند و از برگ تغذیه می کند. وقتی شروع به تغذیه از برگ می کند باعث می شود که برگ ها و شاخه های جوان دچار پیچیدگی شوند. در فصل زمستان تخم ریزی می کنند و روی درخت می ماند. در فصل بهار شروع به فعالیت می کند و باعث آسیب به کشاورزان می شود. در فصل تابستان این شته ها دیده نمی شود. بعد از این که کشاورزان متوجه ریزش برگ درختان بادام و یا نهال بادام شدند باید متوجه وجود این شته شوند و از سم های مخصوص برای درختان استفاده کنند.
قبل از این که این شته دیده شود هم کشاورزان می توانند با سمپاشی به موقع از بروز این شته جلوگیری کنند.

حشرات مضر

حشرات مضر برای نهال بادام

راههای مقابله با آفات نهال بادام چیست؟

یکی دیگر از آفات مضر برای نهال بادام و یا درخت بادام شته آردی است. این آفت در مناطقی که میوه خیز هستند دیده می شود و برای هر درختی ممکن است بوجود بیاید و مختص درخت بادام نیست .

این شته به رنگ سبز مایل به آبی است و بسیار ریز و کوچک می باشد. این شته روی برگ ها و شاخه های درخت و یا نهال بادام می نشیند و باعث پیچیدگی شاخه ها و آسیب به درخت می شوند. وقتی این شته شروع به استفاده از برگ ها می کند برگ ها زرد می شوند وقتی شروع به خوردن شاخه ها و ساقه های جوان می کند باعث پیچیدگی آنها می شود .

نحوه از  بین بردن شته سبز

برای از بین بردن این آفت هم مانند شته سبز باید درختان را به موقع سمپاشی نمود و درخت های آسیب دیده را سریع سم پاشی نمود و شاخه های خشک و آسیب دیده را برید و حرص کرد. یک نوع آفت هست که مربوط به درخت هلو می باشد و روی درخت بادام هم دیده می شود. و به شته سبز هلو معروف است. این شته زرد مایل به سبز روشن است. وقتی این شته به درخت حمله کند با خوردن برگ ها و آسیب به ساقه آنها باعث از رشد درخت جلوگیری می نماید و باعث ضعیف شدن درخت می شود.

راه مقابله با شته ها  بر روی نهال بادام

این شته سبز هلو باعث انتشار ویروس ها بر روی درختان دیگر هم می شود پس از بین بردن سریع و به موقع آنها بسیار برای درختان ضروری است. تنها راه مبارزه با این شته هم استفاده از سم است. پس سمپاشی به موقع بسیار برای درختان مفید و مناسب است. با سمپاشی به موقع از بروز آفات جلوگیری می شود و همین باعث می شود محصولات زیادتری برداشت نمایید.

نهال بادام

مقالات در مورد نهال بادام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *